Na začiatku bola ovečka. Je najstaršia zo všetkých zvieratiek. Ovečka je párnokopytník, preto má na všetkých labkách len dva palce, čiže rozdvojené kopýtka. Po celom tele má hustú bielu vlnu. Je múdra, šikovná, odvážna a ochotná pomôcť každému. Má rada zelenú chutnú trávičku.
Chcem vedieť viac!
Je to malé, chlpaté a všetkého sa bojí. Čo je to? No samozrejme zajko. Ako každý správny zajko je veľmi plachý a bojazlivý. Zajka spoznáte podľa dvoch dlhých uší, má veľké zuby na hryzkanie, fúzy a malý chvostík. je veľmi rýchly a preskáče každú prekážku. Má slabosť pre svoj štvorlístok.
Chcem vedieť viac!
Najväčší nezbedník zo všetkých zvieratiek je jednoznačne žralok. Je najväčší, má veľké ostré zuby, dve plutvy po stranách a jednu na chrbte. Bez vody dlho nevydrží, preto si ju musí nosiť stále so sebou. Má rád chutné mäsko, a keby naňho ovečka nedávala pozor, zjedol by aj zajka.
Chcem vedieť viac!
Videá
Krátke animované filmíky s Ovečkou a kamarátmi z YouTube kanála našich postavičiek.
Športové legendy - Stolový kalendár 2020
Rok 2020 prináša so sebou veľké množstvo veľkých športových udalostí. Čakajú nás Letné Olympijské hry v Tokiu, majstrovstvá Európy vo futbale (Euro2020), majstrovstvá sveta v hokeji, Tour de France a veľa ďalších unikátnych, ale aj pravidelných udalostí. A preto sa Ovečka a kamaráti rozhodli celý rok športovať. Zapojte sa do tohto športového roku s nimi a objednajte si stolový kalendár s vašimi kreslenými kamarátmi.
Zázraky prírody - kalendár na rok 2019
Stolový kalendár Ovečka a kamaráti na rok 2019 je v predaji. Neváhajte a kupujte buď v sieti predajcov Panta Rhei a Martinus alebo na našej web stránke v sekcii Obchod.
Ovečka a kamaráti - Obrázok
Ovečka si prichystala pre svojich kamarátov malé prekvapenie. Vyskytol sa však malý problém. Ak chcete vedieť, ako ho vyriešili, pozrite si moje nové video.
Ovečka a kamaráti - Obed
Moje úplne prvé video. Ovečka pripravila pre svojich kamarátov chutný obed. Akurát nie každému bol úplne po chuti. Na čo by ste dostali chuť vy?
Usad Ahmad z Láhauru - Tádž Mahal
Stavba Tádž Mahal nachádzajúca sa pri meste Ágra v Indii patrí medzi najkrajšie miesta Ázie. Paradoxne sa však jedná o hrobku, ktorú nechal postaviť mogulský vládca Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal (Ardžumand Banu Begumber), ktorá umrela pri pôrode svojho 14. dieťaťa v roku 1629. Šáhdžahán zložil sľub, že jej postaví pomník, ktorý bude hoden jeho ženy. Názov stavby taktiež nesie jej meno (ide o skratku mena). Stavba prebiehala v rokoch 1631 – 1648. Zodpovedným architektom bol peržan Usad Ahmad z Láhauru a hlavným stavebným materiálom bol mramor.
Johann S. Bach - Tokáta a fúga d-moll
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) bol nemecký skladateľ barokovej hudby, ale taktiež organista a čembalista. Ako organista pôsobil v mestách Arnstadt, Mühlhausen, Weimar a v pozícii kapelníka v mestách Köthen a Lipsko. Tokáta a fúga d-moll je pravdepodobne najznámejšou skladbou všetkých dôb. Jeho diela ovplyvnili celý ďalší vývoj hudby aj napriek tomu, že takmer 80 rokov po jeho smrti na verejnosti hrané prakticky neboli. Preto sa z nich veľa ani nezachovalo. O Bachovo „znovuzrodenie“ sa postaral až v roku 1829 Felix Mendelssohn-Bartholdy novou premiérou Matúšových pašií.
Antonio Vivaldi - Štyri ročné obdobia
Antonio Vivaldi (1678 - 1741) bol taliansky huslista, barokový skladateľ, pedagóg a kňaz. Skomponoval 712 diel, z toho 500 koncertov pre rôzne nástroje, najčastejšie však pre husle. Zložil taktiež 49 opier. Pracoval veľmi rýchlo. Jeden koncert dokázal skomponovať za jeden deň a na napísanie opery mu postačoval týždeň. Najznámejším dielom sú Štyri ročné obdobia. Jedná sa o názov štyroch prvých husľových koncertov zo zbierky 12 koncertov publikovaných roku 1725 v Amsterdame. Každý jeden z koncertov popisuje jedno ročné obdobie, postupne prechádza cez jar, leto, jeseň a končí zimou.
Wolfgang Amadeus Mozart - Čarovná flauta
Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) bol rakúsky klasicistický hudobný skladateľ. Vzhľadom na svoje nadanie bol prezentovaný ako zázračné dieťa. Vedel hrať na klavíri a na husliach. Hudbu skladal už od svojich piatich rokov. Svoju prvú operu skomponoval ako 11 ročný. Jednou z posledných bola aj opera Čarovná flauta, ktorá mala premiéru približne mesiac pred jeho smrťou. Je to príbeh princa Tamina, ktorý sa snaží zachrániť a získať si srdce Paminy, dcéry kráľovnej noci. Na ceste ho sprevádza čarovná flauta, ktorú získal od kráľovnej a operený priateľ Papageno.
Joseph Mohr, Franz X. Gruber - Tichá noc
Pieseň Tichá noc, svätá noc je jedna z najznámejších kolied. Veľa ľudí však nevie, že sa nejedná o ľudovú pieseň, ale o pieseň, ktorú v roku 1816 napísal básnik a kaplán Joseph Mohr a ku ktorej melódiu skomponoval skladateľ Franz Xaver Gruber o dva roky neskôr. Prvý krát bola uvedená len v sprievode gitary kvôli problémom s organom. Pieseň sa už pár rokov po svojom prvom uvedení stala veľmi populárna hlavne vďaka speváckym zborom v meste Oberndorf pri Salzburgu, ktoré ju spievali na svojich turné po Európe a Amerike. Dodnes bola koleda preložená do 300 jazykov a nárečí.